Στο σχολείο μας φέτος με κέφι και ενθουσιασμό παρουσιάσαμε τη χριστουγεννιάτικη γιορτή μας μετά τις απαγορεύσεις και τον εγκλεισμό της τελευταίας περιόδου λόγω πανδημίας.

Στο κύριο μέρος της γιορτής παίξαμε δραματοποιημένο το διήγημα του αγαπημένου Αλέξανδρου Παπαδιαμάντη «τη Σταχομαζώχτρα».

Ο συγγραφέας μας έφερε κοντά σε απλούς ,φτωχούς και πονεμένους ανθρώπους που καρτερικά αγωνίζονταν για την επιβίωση, περιμένοντας την ανακούφιση και ….το θαύμα.

Και ναι! το θαύμα ήρθε μαζί με τα Χριστούγεννα….

Οι μαθητές ενσάρκωσαν τους ήρωες με τον καλύτερο τρόπο και απέδωσαν το έργο στην ιδιόμορφη γλώσσα του Παπαδιαμάντη, προσφέροντάς μας πνευματική ανάταση και γλυκιά συγκίνηση.

Τη διοργάνωση της γιορτής, τη θεατρική διδασκαλία, την επιμέλεια σκηνικών και κουστουμιών έκανε η κ. Λάμπρου Χριστίνα καθηγήτρια Τεχνολογίας ,τη διδασκαλία της χορωδίας η κ .Καίσαρη Μάρα καθηγήτρια Μουσικής και το φόντο της σκηνής φιλοτέχνησαν μαθητές με την καθοδήγηση του καθηγητή καλλιτεχνικών κ. Ευθυμίου Δημήτρη.